top of page

AİLE VE ÇİFT TERAPİSİ

Çift ve aile terapisi, aileyi bir bütün olarak ele almayı hedefler. Çift ve aile terapisinde amaç doğrudan bireylerin ruhsal sorunlarının tedavisine yoğunlaşmak değil bireyler arasındaki ilişki ve iletişim sorunlarını ele almaktır.

Aile ve çift terapisi; aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkinin çalışıldığı bir psikoterapi alanıdır. Bireylerin kurdukları ilişkiler, ruh sağlıkları açısından önemlidir. Özellikle yakın ilişkiler bireyler için daha büyük önem taşımaktadır. Yakın ilişkilerden olan evlilik ilişkisinde zaman zaman sıkıntılı dönemler yaşanabilir. Aile ve çift terapisinde amaç çiftlerin karşılaştıkları sorunları ve sıkıntıları ele alıp çatışmaların çözülebilmesi ve tüm aile üyelerinin aile içi ilişkilerinin düzenlenmesidir. Çiftler bazen kendi çabaları ile sıkıntılı süreçleri çözmeye çalışsalar bile çoğu zaman profesyonel bir yardım gerekmektedir. Çift terapisinde terapistin görevi, çiftlerin birbirlerini daha iyi anlayabilmesi için çözümler sunmak ve çiftlerde farkındalık oluşturmaktır. Birliktelikler yalnızca iki kişinin birlikte olmasından ziyade bu iki kişinin hayat görüşleri, dış dünyaya bakış açıları, karakteristik özellikleri gibi pek çok farklılığın bir araya gelmesi anlamını taşımaktadır. Farklılıklar çiftlerin birbirlerini anlamalarını zorlaştırabilir. Aileler genellikle bir çatışma sonucunda ya da anlaşmazlıkların doğurduğu gerginlikler sebebiyle terapiye başvururlar. Çatışmalı veya eksik iletişim, aile fertlerinin birbirlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmemeleri ve kıskançlık gibi sorunlar çift terapisinin ilgilendiği konulardan bazılarıdır. Çiftlerin problemleri genellikle birbirlerine yansıdığından, ilişkinin yapısı da göz önünde bulundurularak bu sorunların beraber ve ele alınması gerekir.

Bazen sorun çocuktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda çocuğun katıldığı seanslar gerçekleştirilir. Çiftlerin ev içinde sorun yaşaması ve tartışması aynı evin içinde yaşayan çocuğu olumsuz yönde etkileyebilir. Aile ve çift ilişkilerinde problem yaşayan herkes bu terapi yönteminden faydalanabilir. Bazı durumlarda diğer terapi yöntemleri ve ilaç tedavi yöntemi eşlik edebilir.

bottom of page