top of page

PANİK BOZUKLUK KDT WORKSHOP


Panik bozukluk sıklıkla genç yaşlarda başlayan, ilk atağın 20li yaşlarda görüldüğü, kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülen ve yaşam boyu görülme sıklığının %1,5-3,8 olduğu sık görülen anksiyete bozukluklarından birisidir. Literatürde panik bozukluk ve agorafobi tedavisinde kognitif ve davranış terapisinin %75-90 oranında etkili olduğunu gösteren birçok çalışma yer almaktadır. KDT uygulanan kişilerle bir yıl sonrasında yapılan değerlendirme görüşmelerinde çoğunluğunun iyilik halini koruduklarına dair bulgular tespit edilmiştir.
Panik bozukluğun tedavisinde etkililiği kanıtlanmış olan kognitif ve davranış terapisi hem kognitif hem de davranışsal teknikleri içermektedir. Bu teknikler kişinin kaygı veren çarpık, disfonksiyonel düşünce ve inançlarını tanımlamasına ve değiştirmesini amaçlamaktadır. Bu workshop Panik Bozukluk bilişsel modelini anlamak ve bilişsel davranışçı terapi tekniklerini öğrenmek amacı ile hazırlanmıştır.

PANİK BOZUKLUĞU VE KOGNİTİF DAVRANIŞÇI MODELLER -BARLOW’UN “ÖĞRENİLMİŞ ALARM REAKSİYONU” MODELİ -CLARK’IN PANİK BOZUKLUĞU MODELİ

PANİK BOZUKLUK VE KDT 

🔹DEĞERLENDİRME

-Yaşanılan panik ataklarının ve özellikle en son yaşanılan panik atağının detaylı öğrenilmesi, Sorunun ne zaman ortaya çıktığı, nasıl sürdüğü, yaşamında neleri etkilediği,
-Kaçınma ve güvenlik davranışları

-Aklından o esnada neler geçtiği,
-Yaşamındaki stresli olaylar 

🔹KOGNİTİF TEKNİKLER
-Psiko-eğitim
-Kognitif yeniden yapılandırma
“Duygu ve Düşünceleri İzleme”, “Kanıt sorgulama”, “Seçenekleri Sorgulama”, “Yeniden Düzenleme” ve “Bilişsel Çarpıtmalar 🔹DAVRANIŞÇI TEKNİKLERİ Kendini İzleme (Self-monitoring)

Gevşeme Egzersizleri

Nefes Egzersizleri

Alıştırma (Exposure)


🔹MİNDFULNESS- ACT UYGULAMALARI


🔹NÜKS ÖNLEME

Katılımcılarımıza "Öğrenme Akademisi" onaylı katılım belgesi verilecektir.

Kimler katılabilir?
- Psikolog
- Psikolojik Danışman
- Psikiyatrist

Ücret: 250TL

Detaylı bilgi almak için lütfen bizlerle iletişime geçiniz
☎️ 0530 877 33 91 - 0362 431 35 36
📍 Öğrenme Akademisi
Kale Mah 19 Mayıs Bul No 31 B blok Kat 8

panik bozukluk workshop
bottom of page